تست روانشناسی

شما اینجا هستید

خانه

روشهای تقویت حافظه

 

با وجود آنکه گاهی اوقات بعضی چيزها را فراموش می کنيم ، اما می توان  گفت روش ها یی وجود دارد که با کمک آنها می توان حافظه خود را تقويت کنيم. باوجود يک حافظه قوی تر، بهتر می توانيم فعاليت های روزانه خود را انجام دهيم و از طرفی قادرخواهيم بود مغز خود را دربرابر بيماری آلزايمر محافظت کنيم. تحقيقات انجام شده در طول سالهای اخير نشان می دهد کسانی که فعاليت های فکری انجام می دهند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزايمر قراردارند و از طرفی حيواناتی که مغز آنها بيشتر تحريک می شود، مرکز حافظه بزرگتری دارند. شما نيز می توانيد با انجام تغييرات کوچکی در زندگی خود علاوه برآنکه حافظه خودرا تقويت نماييد از بروز بيماری آلزايمر نيز پيشگيری کنيد.

مراحل زير می تواند شروعی برای اين  تغييرات محسوب شود.

- مرحله اول : ازميزان تنش ها بکاهيد

تنش زياد برای مغز مضر است، مطالعات نشان میدهد حیواناتی که بطور دائم در معرض تنش قرار دارند، از سلولهای حافظه کمتری برخوردارند .توجه به  نکات زير می تواند درکاهش فشارهای روانی وتنش ها موثر باشد.

- در طول روز، زمانی را برای کاهش تنش  قرار دهيد نظير اختصاص دو دقيقه برای تمرين  تنفس عميق و لحظاتی برای تمرين يوگا.

- ميزان خواب خودرا افزايش دهيد.

- از مصرف نوشيدنی های کافئين دار بکاهيد.

- به طور مرتب ورزش کنيد.

- سعی کنيد توقعات خود را از زندگی با واقعيت ها تطبيق دهيد.

- بخنديد و شاد باشيد.

- مرحله دوم : ورزش ذهنی داشته باشيد

ورزش ذهنی نقش يک جک را برای مغز شما بازی می کند و گوِيی با آن می توانید مغز خود را از جا تکان دهید. فعالیت های ذهنی نظیر حل جدول، یک مسئله نیمه مشکل، معمای تصویری و کلامی و نظیر اینها به گونه ای که بطور لذت بخش انجام شوند، سبب فعال شدن ذهن شما می شوند.

- مرحله سوم : رژیم غذایی سالم برای مغز 

تغذیه نقش مهمی در سلامت مغز بر عهده دارد.

- شما باید  فعالیت های خود را با مقدار مواد غذایی مصرفی تنظیم  نمایید درغیراینصورت مواد غذایی که بیشتر از نیاز شما مصرف شود سبب ابتلا شما به بیماری هایی نظیر دیابت و فشارخون می شود.

- در مورد مصرف چربیها دقت نمایید. چربی ها نظیر امگا 3، روغن زیتون، روغن ماهی و گردو برای بدن مفید هستند، اما خوردن چربی حیوانات می تواند برای سلامتی مضر باشد.

- غذاهایی را مصرف کنید که حاوی آنتی اکسیدان هستند. مطالعات نشان می دهد حیوانات آزمایشگاهی  که غذاهای حاوی آنتی اکسیدان مصرف می کنند قابلیت ذهنی بالاتری دارند. غذاهایی که حاوی ویتامین C و E هستند و همچنین میوه جات و سبزیجات برگ سبز حاوی آنتی اکسیدان هستند.

- در مورد مصرف کربوهیدراتها که می خورید دقت کنید غذاهایی فوری و فرآوری شده می توانند به یکباره قند خون شما را افزایش دهند و این خود بر مغز تاثیر گذار بوده می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

- مرحله چهارم : ورزش کنید

سلامت جسم بر سلامت مغز تاثیر گذاراست. مطالعات اخیر نشان می دهد که رابطه ای میان فعالیت های فیزیکی و کاهش آلزایمر وجود دارد. یک ورزش آئروبیک که به همراه نرمش های کششی و ریتم موزیک اجرا می شود، در صورتی که خطر صدمه به سر را در پی نداشته باشد، می تواند تاثیر خوب بر سلامت ذهن شما داشته باشد.

- مرحله پنجم : تغییر شیوه زندگی

دارا بودن یک حافظه قوی در طول دوران زندگی نیازمند انجام تغییرات در شیوه زندگی است، توجه به نکات زیر علاوه بر موارد گفته شده قبلی، می تواند در این رابطه موثر باشد:

- در صورت اعتیاد به سیگار، آن را ترک کنید  و از  مصرف الکل اجتناب کنید.

- هدفمند زندگی کنید و در فعالیت های اجتماعی  حضور داشته باشید.

- در صورت ابتلا به بیماری، از  طریق پزشک آن را درمان کنید.

- برای جلوگیری از فراموشی، امور خود را سازماندهی  کنید، برای مثال  با نصب  قلاب هایی در آشپزخانه، کلیدهای درها را در آنجا نصب کنید و یا وسایل مورد نیاز خود را در مکان های مشخص  و ثابت قرار دهید و یک دفترچه  یاداشت  تاریخ دار داشته باشید  تا از طریق آن بتوانید نکات مورد نیاز خود را یادداشت  کنید و همیشه به خاطر داشته باشید .

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های آموزش تکنیکهای تقویت حافظه و افزایش هوش

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497