تست روانشناسی

شما اینجا هستید

خانه

چه کنیم تا حافظه قوی تری داشته باشیم؟

 

نتیجه تحقیقاتی که در کشور استرالیا انجام شد نشان می دهد برای اینکه حافظه قوی تری داشته باشیم باید به جای تماشای مداوم تلویزیون ها، به حل جدول بپردازیم و در رژیم غذایی خود نیز ماهی را بگنجانیم.
یک موسسه علمی – تحقیقاتی استرالیایی در یک نظر خواهی آنلاین که از حدود سه هزار نفر انجام شد به این نتیجه رسید که افرادی که داستان های تخیلی می خوانند دارای حافظه قوی تری هستند و افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند به سختی حتی نام افراد را به خاطر می آورند.
بر اساس گفته نانسی پاچانا (Nancy Pachana) روانشناس فعال در این تحقیقات، تلویزیون به تنهایی سبب تضعیف حافظه نمی شود و با روش زندگی فعال و رژیم غذایی مناسب می توان تغییرات عمده ای در کیفیت حافظه ایجاد کرد.
نتایجی که از این تحقیق بدست آمد باعث شد تا موسسه ملی حافظه در همین کشور تستی را برای بررسی میزان حافظه افراد ترتیب دهد که در آن حدود ۲۹۵۰۰ نفر شرکت کردند.
مسئولین برگزاری، از این افراد سوالاتی در مورد وظایف روزانه از قبیل بخاطر سپردن لیست خرید و به یاد آوردن نام افراد و چهره ها، شغل آنان و همچنین در مورد حافظه دور مانند تشخیص عکس افرادی که سال ها آنها را ندیده بودند انجام دادند. افرادی که در این تست شرکت کردند باید درباره عادات خود از قبیل مقدار مصرف مشروبات الکلی و مدت زمانی که صرف تماشای تلویزیون و خواندن کتاب می کردند توضیحاتی می دادند.
نتیجه این تست تفاوتی در میزان حافظه زن و مرد در انجام وظائف مشابه روزانه نشان نداد. اما مشخص شد که مقدار زمانی که آنها صرف تماشای تلویزیون می کردند در حافظه شان تاثیر زیادی دارد.
برخی برنامه ها مانند اخبار مفیدتر از سایر برنامه های تلویزیون هستند به عقیده پاچانا داشتن ذهن فعال برای تقویت حافظه بسیار مفید است.
تماشای پاره ای از برنامه های تلویزیون ممکن است در تقویت حافظه موثر باشد اما تاثیر آنها مانند خواندن کتاب که یک فعالیت پویا برای حافظه به شمار می آید، نیست.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های آموزش تکنیکهای تقویت حافظه و افزایش هوش

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497